Prawdziwi weterani polskiej motoryzacji dotarli do macierzystej fabryki w Sanoku.

W przyszłym roku AUTOSAN będzie obchodził okrągły jubileusz 180-lecia. Chcemy nadać temu wydarzeniu odpowiednią rangę, zaprezentować nasze najnowsze, nowoczesne wyroby, ale także pokazać trochę „historii”. W związku z tym do fabryki trafiły już dwa modele starych autobusów rodem z Sanoka: H01 z 1959r. oraz H09 z 1977r. Obydwa zostały zlokalizowane przez miłośników motoryzacji, a w szczególności naszej Spółki i stanowią naprawdę unikatowe egzemplarze na rynku. Autobus H01 odkupiony został od Klubu Sportowego „Borowiak” z Czerska i jest prawdziwą „gwiazdą” filmową: miliony ludzi mogą go ciągle oglądać w kultowym filmie „Miś” Stanisława Barei. Autobus H09 pochodzi z miejscowości Chróścice, a jego właścicielem był również Klub Sportowy o nazwie „Victoria”.

Nasi specjaliści troskliwie zajęli się obydwoma weteranami polskiej motoryzacji, aby przywrócić im dawną świetność. Mamy nadzieję, że w przyszłym, jubileuszowym dla fabryki AUTOSAN roku, te zabytkowe pojazdy będą cieszyć oczy pasjonatów autobusowych, jeżdżąc ulicami Sanoka i nie tylko. Prezentujemy pierwszą partię zdjęć historycznych autobusów AUTOSAN i zapraszamy do komentowania wydarzenia na naszym blogu, na którym będziemy rozwijać wątek odbudowy autobusów.


Jubileusz 180-lecia fabryki coraz bliżej. Prace przy doprowadzaniu naszych „weteranów” do ich dawnej świetności idą pełną parą. Demontowane są poszczególne elementy autobusów: zespoły jezdne, osie, mosty, jednostki napędowe itp., kompletowana jest dokumentacja konstrukcyjna i odbywa się szereg spotkań, na których starsi stażem pracownicy firmy przekazują cenne informacje dot. poszczególnych detali i nawet najdrobniejszych szczegółów kompletacyjnych odbudowywanych pojazdów.

Poniżej dokumentacja zdjęciowa z pierwszego etapu prac.


Miło nam poinformować, że otrzymujemy mnóstwo telefonów i listów zawierających dowody sympatii i uznania za dbałość o historię i tradycje naszej firmy, za działania podejmowane w celu odrestaurowania zabytkowych już modeli autobusów produkowanych w Sanoku. Otrzymujemy ogromną ilość pytań dotyczących postępu prac przy ich odbudowie.
Z satysfakcją informujemy, że zakończony został  kolejny etap działan związanych z odbudowywanymi w naszej Spółce na przyszłoroczny jubileusz Autosanów H01 i H09.

Poniżej zamieszczamy kolejną porcję zdjęć dokumentujących postęp prac m.in. przy odbudowie szkieletu nadwozia i montażu dachu.


Ważne wydarzenie dla wszystkich, którym „leży na sercu” odbudowa starych autobusów wyprodukowanych w Sanoku, a której AUTOSAN podjął się na początku bieżącego roku: San H01 został postawiony na własnych kołach! Autobus opuścił wydział remontowy i został przetransportowany do lakierni.


Weterani polskiej motoryzacji, zabytkowe autobusy odbudowywane w Sanoku otrzymały niedawno „nowe serca”. Wyremontowane i zregenerowane zostały silniki obydwu autobusów: H01 i H09.
Coraz piękniej wyglądają też ich nadwozia. Poddane zostały procesom starannego szpachlowania i gruntowania.
Nasz szczególny „ulubieniec” SAN H01, który można powiedzieć jest „oczkiem w głowie” całej firmy wyjechał już z lakierni. Jak na ten model autobusu pomalowany został dosyć nietypowo. Z reguły tego typu pojazdy malowane były na jednolity kolor.
Naszym zdaniem już teraz H01 prezentuje się naprawdę okazale!


Z każdym dniem pięknieją prawdziwi weterani polskiej motoryzacji, zabytkowe AUTOSAN-y, które po latach zapomnienia w swojej macierzystej fabryce, w Sanoku odzyskują dawną świetność. Do autobusów H01 i H09 dołączył ich „młodszy brat” miejski H9-35, który wyprodukowany został w 1985r. i eksploatowany był przez lata na Podkarpaciu. Niedawno został przez nas odkupiony od Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Jaśle.

Odbudowywane autobusy zmieniają się nie tylko z zewnątrz, właściwych kształtów zaczynają nabierać również ich wnętrza.

Naszymi „perełkami” żywo interesują się ich poprzedni właściciele.
Niezwykle miły list otrzymaliśmy od Pana Zbigniewa Borzyszkowskiego z Czerska, od którego odkupiony został SAN H01 z 1959r. Pozwolimy sobie przytoczyć fragmenty tego listu:
„ … Należą  się wam  duże podziękowania od wszystkich  pasjonatów, nie tylko starych autobusów, ale  ludzi, którzy cenią historię swoją i wszystkich  firm z tradycjami …  . …Obserwuję  w waszych  portalach internetowych postęp prac przy odbudowie zabytkowych autobusów  H01 i H09.  Naprawdę w  bardzo krótkim czasie  widać postępy prac związanych z tak zacnym zadaniem, jakim jest ich renowacja, odbudowa i przywracanie do stanu pierwotnego. SAN  H01 … czekał  na mojej posesji 28 lat, by doczekać się powrotu do  swojej macierzystej fabryki, w której był wyprodukowany… dzięki waszym pracownikom i ich przywiązaniu do historii swojej fabryki … . Obecnie po renowacji i otrzymaniu „nowej  szaty” prezentuje się prześlicznie. U nas w Czersku pani redaktor … z Gazety Pomorskiej … w  reportażu o autobusie SAN H01  nazwała  go ’’ PEREŁKĄ “… .

Obecnym losem odbudowywanego H09 interesują się z kolei jego poprzedni właściciele, przedstawiciele klubu sportowego Victoria Chróścice.  Na swojej stronie internetowej mają zamiar opowiedzieć historię tego pojazdu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

43 odpowiedzi na „Prawdziwi weterani polskiej motoryzacji dotarli do macierzystej fabryki w Sanoku.

  1. administrator pisze:

    autka nie są jeszcze w 100% gotowe. Proszę śledzić bloga i nasz dział „Aktualności”.

  2. Prześliczna „PEREŁKA” byłem właścicielem SANA H01 z 1959 r. przez 28 lat którego nie udało mi się wyremontować z braku czasu. Posiadam jeszcze zabytkowe pojazdy i wiele innych cudeniek historycznych. Pozdrowienia dla wszystkich Pasjonatów jak również pracowników AUTOSANU z okazji Świąt Wielkanocnych. Zbigniew Borzyszkowski zam. w Czersku ul. Kościuszki 8 pow. Chojnice woj. Pomorskie, tel. +48 52 398 43 70, kom. 514 651 783.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Spam Protection by WP-SpamFree